Vishay/Dale RNC50J1541BSRE6
RNC50J1541BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1541BSRE6
Brief Description
RES 1.54K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1541BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1541BSRE6
QUANTITY
RNC50J1541BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1541BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1541BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.54k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1541BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1541BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1541BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1541BSRE6
FIXED IND 8.2UH 250MA 1.32 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
SENSOR IMAGE 1.3MP CMOS 48-CLCC datasheet.pdf
RELAY AC CUR SENS 120VAC CHAS MT datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 10-12AWG YLW datasheet.pdf
CONN PANEL SOURCE THREADED 1POS datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
2.0" YELLOW VINYL 250'/RL datasheet.pdf
IC CAP 2.54MM PITCH datasheet.pdf