Vishay/Dale RLR07C1964FSBSL
RLR07C1964FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1964FSBSL
Brief Description
RES 1.96M OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1964FSBSL.pdf
Availability of RLR07C1964FSBSL
QUANTITY
RLR07C1964FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1964FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1964FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.96M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1964FSBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1964FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1964FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C1964FSBSL
PTC RESETTABLE 15MA 230V RAD datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CORD PWR R/A FEMAL-OPEN END 1.5M datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 220 OHM 9SIP datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.85V 0.3A 4XDFN datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 400V AXIAL datasheet.pdf