Vishay/Dale RNC50J1542FSB14
RNC50J1542FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1542FSB14
Brief Description
RES 15.4K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1542FSB14.pdf
Availability of RNC50J1542FSB14
QUANTITY
RNC50J1542FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1542FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1542FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1542FSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1542FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1542FSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1542FSB14
FUSE GLASS 80MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
WDK 4N/E datasheet.pdf
VARISTOR 73V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 500V 1111 datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 150MW 0603 datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 10COND REEL 100' datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/2 BLU 5X4' datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
IC CLK SYNTHESIZER DUAL 44QFN datasheet.pdf
CAP TRIM 0.4-2.5PF 500V datasheet.pdf