Vishay/Dale RNC50J1581BSRSL
RNC50J1581BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1581BSRSL
Brief Description
RES 1.58K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1581BSRSL.pdf
Availability of RNC50J1581BSRSL
QUANTITY
RNC50J1581BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1581BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1581BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.58k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1581BSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1581BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1581BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1581BSRSL
IDC CABLE - MKC24K/MC24M/MPK24K datasheet.pdf
VARISTOR 212V 250A 2-SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 210MA 1.4 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
LED 4.8MM BI-LEVEL 565NM GN DIFF datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 30pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf