Vishay/Dale RNC50J1583FMRE6
RNC50J1583FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1583FMRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 158K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1583FMRE6.pdf
Availability of RNC50J1583FMRE6
QUANTITY
RNC50J1583FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1583FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1583FMRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1583FMRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1583FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1583FMRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1583FMRE6
SUPERVISOR 5V WATCHDOG 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 50V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 9BIT DUAL 28-PLCC datasheet.pdf
RELAY GEN PUR 4PDT 500MA 120V datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY ROLL SPDT 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC TO46-3 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf