Vishay/Dale RNC50J1601FSB14
RNC50J1601FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1601FSB14
Brief Description
RES 1.6K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1601FSB14.pdf
Availability of RNC50J1601FSB14
QUANTITY
RNC50J1601FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1601FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1601FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1601FSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1601FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1601FSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1601FSB14
SENSOR 200PSIS 1/8 NPT 5V 36" datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 8DFN datasheet.pdf
IC SWITCH POWER MANAGER 20-QFN datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD SD 16SSOP datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 8pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 2A SJP datasheet.pdf