Vishay/Dale RNC50J1690BSBSL
RNC50J1690BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1690BSBSL
Brief Description
RES 169 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1690BSBSL.pdf
Availability of RNC50J1690BSBSL
QUANTITY
RNC50J1690BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1690BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1690BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)169
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1690BSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1690BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1690BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1690BSBSL
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.5A DDPAK datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC BUFF SCHMT TRG DL N-INV 6XSON datasheet.pdf
CARD EDGE 30POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
LED XTE 457.5NM ROY BL 575MW SMD datasheet.pdf
SCR FAST SW 150A 1200V TO-93 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf