Vishay/Dale RNC50J1740BSRE6
RNC50J1740BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1740BSRE6
Brief Description
RES 174 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1740BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1740BSRE6
QUANTITY
RNC50J1740BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1740BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1740BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1740BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1740BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1740BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1740BSRE6
DIODE PIN 60V 100MA SSMINI-2P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
ZIGBEE EVAL BOARD COORDINATOR-US datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 5NS 256FTBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 2W SMBJ datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 24POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf