Vishay/Dale RNC50J1743BSB14
RNC50J1743BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1743BSB14
Brief Description
RES 174K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1743BSB14.pdf
Availability of RNC50J1743BSB14
QUANTITY
RNC50J1743BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1743BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1743BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)174k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1743BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1743BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1743BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1743BSB14
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
IC CONTROLLER LI-ION 4.5V 16QFN datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.045DIA GOLD datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 4K EEPROM 8-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
OSC XO 60.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CNTRLR DUAL IMVP7 VR12 datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 500A 1400V TO200AC datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 7UH T37 datasheet.pdf
CONN SPRING PAD 8POS SNGL SMD datasheet.pdf