Vishay/Dale RNC50J1743BSB14
RNC50J1743BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1743BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 174K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1743BSB14.pdf
Availability of RNC50J1743BSB14
QUANTITY
RNC50J1743BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1743BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1743BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)174k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1743BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1743BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1743BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1743BSB14
RES ARRAY 7 RES 39 OHM 8SIP datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
CAP CER 150PF 300V 1111 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 40A 1.77 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 34POS INLINE PIN datasheet.pdf