Vishay/Dale RNC50J1781BSBSL
RNC50J1781BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1781BSBSL
Brief Description
RES 1.78K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1781BSBSL.pdf
Availability of RNC50J1781BSBSL
QUANTITY
RNC50J1781BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1781BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1781BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1781BSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1781BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1781BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1781BSBSL
IDC CABLE - MPR26K/MC26G/MPR26K datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN WRAPOST .370" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 4.6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 549 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf