Vishay/Dale RNC50J1782BSB14
RNC50J1782BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1782BSB14
Brief Description
RES 17.8K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1782BSB14.pdf
Availability of RNC50J1782BSB14
QUANTITY
RNC50J1782BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1782BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J1782BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1782BSB14
Related LinksRNC50J1, RNC50J1782BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1782BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J1782BSB14
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX HS 3-8 16SO datasheet.pdf
MOD INVERTER CCFL 2.2W 3.3V PROG datasheet.pdf
RES 3.2K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
IC AMP RF LIMITING ETH 16SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 200V 320A SOT227 datasheet.pdf