Vishay/Dale RNC50J1802BSRE6
RNC50J1802BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1802BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1802BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1802BSRE6
QUANTITY
RNC50J1802BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1802BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1802BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1802BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1802BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1802BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1802BSRE6
IC DECODER/DEMUX DL 1OF4 16-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 3/8 UNF 5V datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN MEMORY SCKT 168POS DIMM AU datasheet.pdf
MULTI-PAIR 24COND 24AWG 500' datasheet.pdf
Connector Socket 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 4.6V 4-USPN datasheet.pdf
VARISTOR 61.2V 4KA DISC 14MM datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 820 OHM 14SOIC datasheet.pdf