Vicor Corporation V110B28T200BN
V110B28T200BN picture photo
Mfg. Part Number
V110B28T200BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W
Datasheet Download
V110B28T200BN.pdf
Availability of V110B28T200BN
QUANTITY
V110B28T200BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V110B28T200BN
Internal Part NumberEIS-V110B28T200BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)7.14A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency87.5%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110B28T200BN
Related LinksV110B2, V110B28T200BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110B28T200BN Details Description
Related parts for V110B28T200BN
IC DAC 10BIT MULTIPLYING 20PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS DUAL R/A PCB datasheet.pdf
FUSE 500A 600V T-LAG CLASS J datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V U2J 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 15POS datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3K OHM 1% 10W datasheet.pdf
COVER BTS 21 KIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf