Vishay/Dale RNC50J1803DSBSL
RNC50J1803DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1803DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 180K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1803DSBSL.pdf
Availability of RNC50J1803DSBSL
QUANTITY
RNC50J1803DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1803DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1803DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1803DSBSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1803DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1803DSBSL Details Description
Related parts for RNC50J1803DSBSL
IC OPAMP GP 2.2MHZ 8DIP datasheet.pdf
TOOLS DEVELOPMENT FOR SL811 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.5W SNG 24V 3.3V PCB datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 50MA datasheet.pdf
IC FPGA 150 I/O 324FBGA datasheet.pdf
RES 169 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP AB, AFS 2, datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING PCB INSERTION datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.03UF RADIAL datasheet.pdf