Vishay/Dale RNC50J1892BSRE6
RNC50J1892BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1892BSRE6
Brief Description
RES 18.9K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1892BSRE6.pdf
Availability of RNC50J1892BSRE6
QUANTITY
RNC50J1892BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1892BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J1892BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1892BSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J1892BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1892BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J1892BSRE6
CABLE SCSI2-SCSI3 UL2990 .9M datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
FUSE GLASS 8A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 0.75A TO-92AP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf