Vishay/Dale RNC50J18R7FSRE6
RNC50J18R7FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J18R7FSRE6
Brief Description
RES 18.7 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J18R7FSRE6.pdf
Availability of RNC50J18R7FSRE6
QUANTITY
RNC50J18R7FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J18R7FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J18R7FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J18R7FSRE6
Related LinksRNC50J1, RNC50J18R7FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J18R7FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J18R7FSRE6
IC REG LDO 2.5V 0.4A SOT223 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 5.5MHZ 8SO datasheet.pdf
DIODE MODULE 800V 110A D-55 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 36POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
MODULE SPM 600V 30A SPM32AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf