Vishay/Dale RNC50J1912FMR36
RNC50J1912FMR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1912FMR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 19.1K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1912FMR36.pdf
Availability of RNC50J1912FMR36
QUANTITY
RNC50J1912FMR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1912FMR36
Internal Part NumberEIS-RNC50J1912FMR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1912FMR36
Related LinksRNC50J1, RNC50J1912FMR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1912FMR36 Details Description
Related parts for RNC50J1912FMR36
JUMPER FOR WDU 2.5 10POS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.8A TO220-5 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 2KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 768 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.2K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 388K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 2.6NH 200MA 800 MOHM datasheet.pdf