Vishay/Dale RNC50J1961FSRSL
RNC50J1961FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1961FSRSL
Brief Description
RES 1.96K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1961FSRSL.pdf
Availability of RNC50J1961FSRSL
QUANTITY
RNC50J1961FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1961FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J1961FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1961FSRSL
Related LinksRNC50J1, RNC50J1961FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1961FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J1961FSRSL
RES ARRAY 3 RES 270K OHM 6SIP datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMB datasheet.pdf
IC PLL CLOCK DRIVER 1.8V 40VQFN datasheet.pdf
RES 174 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 348K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 9.04K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
PIVOT FORWARD STOP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf