Vishay/Dale RNC50J2003BSRSL
RNC50J2003BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2003BSRSL
Brief Description
RES 200K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2003BSRSL.pdf
Availability of RNC50J2003BSRSL
QUANTITY
RNC50J2003BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2003BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2003BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2003BSRSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2003BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2003BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J2003BSRSL
PANEL SIDE 49X16X.05" BLACK 1/PR datasheet.pdf
IC RECEIVER/DRVR DIFF ECL 8TSSOP datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 178K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS T/H R/A datasheet.pdf
Connector Header 74 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf