Vishay/Dale RNC50J2202FSB14
RNC50J2202FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2202FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2202FSB14.pdf
Availability of RNC50J2202FSB14
QUANTITY
RNC50J2202FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2202FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2202FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2202FSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2202FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2202FSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2202FSB14
BIT SET HEX W/CASE 12PC datasheet.pdf
IC REDRIVER LVDS 4CH 32WQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE10 M25 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PANEL MNT RA SKT datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf