Vishay/Dale RNC50J2233BSRSL
RNC50J2233BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2233BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 223K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2233BSRSL.pdf
Availability of RNC50J2233BSRSL
QUANTITY
RNC50J2233BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2233BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2233BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)223k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2233BSRSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2233BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2233BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J2233BSRSL
CAP ALUM 3700UF 250V SCREW datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 144TQFP datasheet.pdf
CONN HEADR 66POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONN RCPT 10 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER SMD TIN 40POS datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf