Vishay/Dale RNC50J2363BSRE6
RNC50J2363BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2363BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 236K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2363BSRE6.pdf
Availability of RNC50J2363BSRE6
QUANTITY
RNC50J2363BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2363BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J2363BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)236k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2363BSRE6
Related LinksRNC50J2, RNC50J2363BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2363BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J2363BSRE6
IC OPAMP DIFF 400MHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP datasheet.pdf
KIT AMT303 COMM SPI ENCODER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CT CRIMP REC 9P YELLOW datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 4V SMD datasheet.pdf