Vishay/Dale RNC50J2401BSRE6
RNC50J2401BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2401BSRE6
Brief Description
RES 2.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2401BSRE6.pdf
Availability of RNC50J2401BSRE6
QUANTITY
RNC50J2401BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2401BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J2401BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2401BSRE6
Related LinksRNC50J2, RNC50J2401BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2401BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J2401BSRE6
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 6.65 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 0.25 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 62POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.040DIA GOLD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf