Vishay/Dale RNC50J2431BRRSL
RNC50J2431BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2431BRRSL
Brief Description
RES 2.43K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2431BRRSL.pdf
Availability of RNC50J2431BRRSL
QUANTITY
RNC50J2431BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2431BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J2431BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.43k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2431BRRSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J2431BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2431BRRSL Details Description
Related parts for RNC50J2431BRRSL
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
IC SECONDARY SIDE CTRLR 24SOIC datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEVEL PROBE W-HOLDER datasheet.pdf
RES 26.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 8COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 395MA 2.3 OHM datasheet.pdf
IDC SOCKET 2.54MM 8 CONTACTS datasheet.pdf