Vishay/Dale RNC50J2482BSB14
RNC50J2482BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2482BSB14
Brief Description
RES 24.8K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2482BSB14.pdf
Availability of RNC50J2482BSB14
QUANTITY
RNC50J2482BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2482BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2482BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2482BSB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2482BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2482BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J2482BSB14
CONN PLUG HOUSING 10POS 2.5MM datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf