Vishay/Dale RNC50J2492BRB14
RNC50J2492BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2492BRB14
Brief Description
RES 24.9K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2492BRB14.pdf
Availability of RNC50J2492BRB14
QUANTITY
RNC50J2492BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2492BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J2492BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2492BRB14
Related LinksRNC50J2, RNC50J2492BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2492BRB14 Details Description
Related parts for RNC50J2492BRB14
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 20 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 100KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
EU5E-SWD-X8D PXC datasheet.pdf
TRANS NPN 60V SOT23 datasheet.pdf