Vishay/Dale RNC50J2662BSRE6
RNC50J2662BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J2662BSRE6
Brief Description
RES 26.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J2662BSRE6.pdf
Availability of RNC50J2662BSRE6
QUANTITY
RNC50J2662BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J2662BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J2662BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J2662BSRE6
Related LinksRNC50J2, RNC50J2662BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J2662BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J2662BSRE6
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SOIC datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 1.2A DUAL HS 8MSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
MOD IGBT H-BRIDGE 600V 72A E2 datasheet.pdf
OPTOISO 4KV TRANS W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
IC CLK GEN GIG ETH LVDS 8-TSSOP datasheet.pdf
DISPLAY 1.0 SGL DGT CC ORN TH datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 54MA 137 OHM SMD datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50OHM PCB datasheet.pdf