Vishay/Dale RNC50J27R4FSRSL
RNC50J27R4FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J27R4FSRSL
Brief Description
RES 27.4 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J27R4FSRSL.pdf
Availability of RNC50J27R4FSRSL
QUANTITY
RNC50J27R4FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J27R4FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J27R4FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J27R4FSRSL
Related LinksRNC50J2, RNC50J27R4FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J27R4FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J27R4FSRSL
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeB 1.0 4 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 16.5A 4.4 MOHM datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
M1000 SIG HDR datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 60POS .050 SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 1W DO213AB datasheet.pdf