Vishay/Dale RNC50J3013FRB14
RNC50J3013FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3013FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 301K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3013FRB14.pdf
Availability of RNC50J3013FRB14
QUANTITY
RNC50J3013FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3013FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J3013FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3013FRB14
Related LinksRNC50J3, RNC50J3013FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3013FRB14 Details Description
Related parts for RNC50J3013FRB14
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
TRANSMITTER 418MHZ MS SERIES datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 14POS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
21 SIL VERT SOCKET 4.6MM datasheet.pdf
BCF 3.81/12/180F SN OR BX datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2 CMOS datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1.2A 8DFN datasheet.pdf