Vishay/Dale RNC50J3161BSB14
RNC50J3161BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3161BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.16K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3161BSB14.pdf
Availability of RNC50J3161BSB14
QUANTITY
RNC50J3161BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3161BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J3161BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3161BSB14
Related LinksRNC50J3, RNC50J3161BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3161BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J3161BSB14
CBL RIBN 60COND 0.050 BLACK 100' datasheet.pdf
116 METRAL PWR HDR 1MX5R PF datasheet.pdf
FIBER OPTIC CABLE datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 106.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 55NS 32STSOP datasheet.pdf
CONN FFC VERT 26POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 100MA 1.18 OHM datasheet.pdf
IC CLOCK SYNTHESIZER 64TSSOP datasheet.pdf
RECEPT .4M CORDSET A PLUG GREEN datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 68PF 250VAC 5% RADIAL datasheet.pdf