Vishay/Dale RNC50J3242BSRSL
RNC50J3242BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3242BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 32.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3242BSRSL.pdf
Availability of RNC50J3242BSRSL
QUANTITY
RNC50J3242BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3242BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J3242BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)32.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3242BSRSL
Related LinksRNC50J3, RNC50J3242BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3242BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J3242BSRSL
IC REG LDO 3.3V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 24V 2A SMD 2920 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 NYLON 12MM datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 208PQFP datasheet.pdf
RES 18 OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf