Vishay/Dale RNC50J3242FMR36
RNC50J3242FMR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3242FMR36
Brief Description
RES 32.4K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3242FMR36.pdf
Availability of RNC50J3242FMR36
QUANTITY
RNC50J3242FMR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3242FMR36
Internal Part NumberEIS-RNC50J3242FMR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)32.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3242FMR36
Related LinksRNC50J3, RNC50J3242FMR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3242FMR36 Details Description
Related parts for RNC50J3242FMR36
FIXED IND 0.6NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS W/PIN INLINE datasheet.pdf