Vishay/Dale RNC50J3301FSB14
RNC50J3301FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3301FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.3K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3301FSB14.pdf
Availability of RNC50J3301FSB14
QUANTITY
RNC50J3301FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3301FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J3301FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3301FSB14
Related LinksRNC50J3, RNC50J3301FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3301FSB14 Details Description
Related parts for RNC50J3301FSB14
LED 7-SEG .80 SNGL S-RED CC DIR datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 46POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC ADC 20BIT LC2MOS MONO 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 680PF 3KV Y5R RADIAL datasheet.pdf
RES 5.62 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 10% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES 549 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HARDWARE datasheet.pdf
MOD IR RCVR 56KHZ SIDE VIEW datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7S RADIAL datasheet.pdf