Vishay/Dale RNC50J33R6BSRE6
RNC50J33R6BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J33R6BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 33.6 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J33R6BSRE6.pdf
Availability of RNC50J33R6BSRE6
QUANTITY
RNC50J33R6BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J33R6BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J33R6BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J33R6BSRE6
Related LinksRNC50J3, RNC50J33R6BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J33R6BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J33R6BSRE6
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A 6WSON datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN FERRULE 2WIRE 16AWG RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
FPA/C DI 0.5M 1771-IAD2WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 125MA 3.1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 100PO datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 52POS datasheet.pdf