Vishay/Dale RNC50J3403DSBSL
RNC50J3403DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3403DSBSL
Brief Description
RES 340K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3403DSBSL.pdf
Availability of RNC50J3403DSBSL
QUANTITY
RNC50J3403DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3403DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J3403DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)340k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3403DSBSL
Related LinksRNC50J3, RNC50J3403DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3403DSBSL Details Description
Related parts for RNC50J3403DSBSL
RES SMD 10K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 1.5A TO-226 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.29A 260 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 6V 20% AXIAL datasheet.pdf
IGBT 600V 75A 200W ISOPLUS247 datasheet.pdf
IC DRIVER HALF BRIDGE HEX 28SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf