Vishay/Dale RNC50J3403FSRSL
RNC50J3403FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3403FSRSL
Brief Description
RES 340K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3403FSRSL.pdf
Availability of RNC50J3403FSRSL
QUANTITY
RNC50J3403FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3403FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J3403FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)340k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3403FSRSL
Related LinksRNC50J3, RNC50J3403FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3403FSRSL Details Description
Related parts for RNC50J3403FSRSL
IC LATCH OCT TRANSP D 3ST 20SOIC datasheet.pdf
040-3 HD PLUG HSG ASSY 16P datasheet.pdf
CONN PLUG 0.4MM 40POS VERT SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 10pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 5SKT SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 3.09A 37 MOHM SMD datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 15 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS CABLE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 2.2 NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf