Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12E-116-C1-R0
ATS-12E-116-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12E-116-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X25MM XCUT
Datasheet Download
ATS-12E-116-C1-R0.pdf
Availability of ATS-12E-116-C1-R0
QUANTITY
ATS-12E-116-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12E-116-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12E-116-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4.11°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12E-116-C1-R0
Related LinksATS-12E-, ATS-12E-116-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12E-116-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-12E-116-C1-R0
TRANS NPN 120V 0.05A SOT-323 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 20POS 1MM SMD datasheet.pdf
IC FPGA 920 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 0.21 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 845 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf