Vishay/Dale RNC50J3612BSB14
RNC50J3612BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3612BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 36.1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3612BSB14.pdf
Availability of RNC50J3612BSB14
QUANTITY
RNC50J3612BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3612BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J3612BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)36.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3612BSB14
Related LinksRNC50J3, RNC50J3612BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3612BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J3612BSB14
IC OPAMP GP 1.3MHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE MODULE 100V 600A 3TOWER datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.4VA THRU HOLE datasheet.pdf
IGBT 1350V 80A 394W TO247 datasheet.pdf
MILLIOHMMETER BATTERY POWERED datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE PIN RA datasheet.pdf