Vishay/Dale RNC50J3653FSRE6
RNC50J3653FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3653FSRE6
Brief Description
RES 365K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3653FSRE6.pdf
Availability of RNC50J3653FSRE6
QUANTITY
RNC50J3653FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3653FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J3653FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3653FSRE6
Related LinksRNC50J3, RNC50J3653FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3653FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J3653FSRE6
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SMA PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .4MM 50POS datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 4.6A UFM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .4MM 80POS datasheet.pdf