Vishay/Dale RNC50J37R0BSBSL
RNC50J37R0BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J37R0BSBSL
Brief Description
RES 37 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J37R0BSBSL.pdf
Availability of RNC50J37R0BSBSL
QUANTITY
RNC50J37R0BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J37R0BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J37R0BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)37
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J37R0BSBSL
Related LinksRNC50J3, RNC50J37R0BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J37R0BSBSL Details Description
Related parts for RNC50J37R0BSBSL
TRIMMER 500 OHM 0.2W SMD datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 374K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 2MM TIN 11POS datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
KRIMPING DIE ATP-B-520-E1 datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf