Vishay/Dale RNC50J3842BSRE6
RNC50J3842BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3842BSRE6
Brief Description
RES 38.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3842BSRE6.pdf
Availability of RNC50J3842BSRE6
QUANTITY
RNC50J3842BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3842BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J3842BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)38.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3842BSRE6
Related LinksRNC50J3, RNC50J3842BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3842BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J3842BSRE6
CAP CER 6800PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 6.3V X5R 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CERAM AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
MACHINE SCREW FLAT SLOTTED M3 datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 8.2 NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
35A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf