Vishay/Dale RNC50J3880BSRSL
RNC50J3880BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3880BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 388 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3880BSRSL.pdf
Availability of RNC50J3880BSRSL
QUANTITY
RNC50J3880BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3880BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J3880BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)388
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3880BSRSL
Related LinksRNC50J3, RNC50J3880BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3880BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J3880BSRSL
IC REG LDO 3.3V 0.3A SOT223 datasheet.pdf
IC RS232 3V-5.5V DRVR 20-SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CBL SMA R/A PLUG-PLUG RG142 24" datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 15V 20% 3010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HIGHLAND TERMINAL RING NON-INSUL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf