Vishay/Dale RNC50J3883BSRSL
RNC50J3883BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J3883BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 388K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J3883BSRSL.pdf
Availability of RNC50J3883BSRSL
QUANTITY
RNC50J3883BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J3883BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J3883BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)388k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J3883BSRSL
Related LinksRNC50J3, RNC50J3883BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J3883BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J3883BSRSL
RES SMD 8.25 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
MOTOR BRUSH DC GEAR VAR 16W 12V datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER ASSMBLY datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10V 10% 2910 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 100V 16A DO4 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
OSC MEMS 15.72864MHZ SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf