Vishay/Dale RNC50J4021DSBSL
RNC50J4021DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4021DSBSL
Brief Description
RES 4.02K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4021DSBSL.pdf
Availability of RNC50J4021DSBSL
QUANTITY
RNC50J4021DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4021DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J4021DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4021DSBSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J4021DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4021DSBSL Details Description
Related parts for RNC50J4021DSBSL
CONN HEADER .100 DUAL STR 50POS datasheet.pdf
IC SBS-COMPL GAS GAUGE 28-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 3.81MM datasheet.pdf
IC FPGA 60K GATES 128KB 288-CSP datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 70POS DR LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf