Vishay/Dale RNC50J4170BSB14
RNC50J4170BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4170BSB14
Brief Description
RES 417 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4170BSB14.pdf
Availability of RNC50J4170BSB14
QUANTITY
RNC50J4170BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4170BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J4170BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)417
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4170BSB14
Related LinksRNC50J4, RNC50J4170BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4170BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J4170BSB14
SWITCH PUSHBUTTON SPST 2A 14V datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 25PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC TXRX IF W/RSSI&LIMIT 28-QSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf