Vishay/Dale RNC50J4592BSRSL
RNC50J4592BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4592BSRSL
Brief Description
RES 45.9K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4592BSRSL.pdf
Availability of RNC50J4592BSRSL
QUANTITY
RNC50J4592BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4592BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50J4592BSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)45.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4592BSRSL
Related LinksRNC50J4, RNC50J4592BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4592BSRSL Details Description
Related parts for RNC50J4592BSRSL
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 5.1V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 22POS STR GOLD datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf