Vishay/Dale RNC50J4640BSRE6
RNC50J4640BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4640BSRE6
Brief Description
RES 464 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4640BSRE6.pdf
Availability of RNC50J4640BSRE6
QUANTITY
RNC50J4640BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4640BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J4640BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)464
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4640BSRE6
Related LinksRNC50J4, RNC50J4640BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4640BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50J4640BSRE6
LOCK EJECTOR HOOKS FOR HDR LONG datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 10A 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 2413 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 470MA 700 MOHM datasheet.pdf
1000 TB SP CL SQURE/HOLE datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 7.5NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf