Vishay/Dale RNC50J4702DSB14
RNC50J4702DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4702DSB14
Brief Description
RES 47K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4702DSB14.pdf
Availability of RNC50J4702DSB14
QUANTITY
RNC50J4702DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4702DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J4702DSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4702DSB14
Related LinksRNC50J4, RNC50J4702DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4702DSB14 Details Description
Related parts for RNC50J4702DSB14
CONN RECEPT HR 9POS 2.5MM WHITE datasheet.pdf
CORD PATCH BANANA PLUG 8" YELLOW datasheet.pdf
CONN RECEPT 3POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 580MA 460 MOHM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 175A DO205AA datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 133 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BVZ 7.62IT/03/180MF3 SN BK datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf