Vishay/Dale RNC50J4750BSB14
RNC50J4750BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J4750BSB14
Brief Description
RES 475 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J4750BSB14.pdf
Availability of RNC50J4750BSB14
QUANTITY
RNC50J4750BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J4750BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50J4750BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)475
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J4750BSB14
Related LinksRNC50J4, RNC50J4750BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J4750BSB14 Details Description
Related parts for RNC50J4750BSB14
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OCTAL LATCH 3ST 20-TVSOP datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 10M M8 CONN datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 42.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC SMCJ datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB FP datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf